Ze Stockholmu do Uppsaly - Do Stockholmu

Stockholm

Na otočku do Uppsaly

Chcete-li poznat ve Švédsku i něco víc než Stockholm, vydejte se na výlet do Uppsaly. Nejjednodušší je cesta vlakem ze stockholmského nádraží Stockholm Central (Stockholm C), která trvá asi půl hodiny. Jednosměrná jízdenka stojí okolo 90 SEK, tedy 260 korun. Vlaky ze Stockholmu do Uppsaly a zpět jezdí každou hodinu, jsou čisté a spolehlivé.

Hlavní bod programu. Katedrála

V Uppsale rozhodně navštivte katedrálu. Jde o vůbec největší a nejvyšší v celé Skandinávii. Do hlavní lodě katedrály se můžete podívat zdarma. Doporučuji zajít také do výstavních prostor, kde je mimo jiné vystaven meč Gustava Vasy.

Nejstarší univerzitní knihovna ve Švédsku

Carolina Rediviva byla založena v roce 1620 a dodnes dominuje Uppsale. Ve výstavní síni uvidíte Codex Argenteus, stříbrnou bibli, která byla součástí sbírek českého krále Rudolfa II. Habsburského. Odtud však byla ukradena švédskými vojsky při dobývání Prahy během třicetileté války.

První botanická zahrada ve Švédsku

Carl Linné byl přírodovědec, který vytvořil pojem druh jako základ soustavy organismů. Byl Švéd a v Uppsale najdeme zahradu nesoucí jeho jméno. Šlo o první botanickou zahradu ve Švédsku vůbec. Založil ji v roce 1655 Olof Rudbeck a vedl ji v přísně francouzském stylo. Dnes tu roste na 1300 druhů rostlin. Jde o skutečnou oázu klidu a pohody.

Muzeum Gustavianum, vzrušující směs historie a současnosti

Gustavianum je nejstarší dochovanou stavbou univerzitního komplexu v Uppsale. Můžete tu vidět snad úplně všechno – od Vikingů po starověké meče a mince. Zajímavý je také anatomický theater z roku 1660, kde se konaly veřejné pitvy.

Kino Slottsbiografen. Sem chodil režisér Ingmar Bergman

Není kino jako kino. Tohle je vykládané dřevem a ručně dekorované barvami. Je to vůbec nejstarší funkční kino ve Švédsku a právě do něj chodil režisér Ingmar Bergman v dětství do kina se svou babičkou, která bydlela nedaleko odsud, na Trädgardsgatan 12. Biograf není přístupný pro veřejnost, ale třeba budete mít štěstí a bude otevřeno.

Stockholmský královský zámek

Hledáte oficiální sídlo švédského krále? Najdete ho ve Stockholmu

Co víte o Švédsku?

54. největší stát na světě a 5. největší v Evropě. To je Švédsko. Přečtěte si o něm víc!