Švédská gastronomie - Do Stockholmu

Stockholm

Švédská gastronomie

Zašli jste někdy v obchůdku s potravinami nebo v restauraci v IKEA? Pak jste už určitě ochutnali něco ze švédské kuchyně.

Klasická švédská snídaně

Švédové obvykle snídají sendviče nebo ovesné kaše, případně vločky. Za tradiční snídani je považován také knäckebröd se sýrem. Švédové si chléb s oblibou natírají pastou, které říkají smörgaskaviar. Nepleťte si však pojmy. Nejde o kaviár, ale o slanou pastu vyrobenou z ryb.

Hlavní jídla – masové kuličky i ryby

Oblíbeným jídlem jsou köttbullar, tedy masové koule z mletého masa, ke kterým se často podávají brambory nebo bramborová kaše a brusinkový džem. Mezi tradiční jídla, která už v IKEA neseženete, patří třeba kroppkakor, bramborové knedlíky plněné slaninou, cibulkou a vepřovým.

Ve Švédsku mají chutné ryby, a to především sledě, které umí výborně nakládat. I ty seženete u nás snad v každém obchodě IKEA.

Surströmming, výzva pro odvážné

I sledě se vám můžou snadno znechutit, když si koupíte nenápadnou plechovku s nápisem Surströmming. Jde o ryby, které byly po pět týdnů naložené při teplotě mezi 15 a 20 stupni a poté zakonzervovány.

Tato „lahůdka“ páchne, a tak i ne každý Švéd si na ní pochutná. Ti otrlejší ji jedí na chlebu s plátkem vařené brambory a cibulkou.

Restaurace ve Stockholmu

Stockholmské restaurace bývají obvykle uzpůsobené turistům. Proto tu najdete nepřeberné množství pizzerií, kaváren a zahraničních specialit. Na tradiční švédskou kuchyni však nenarazíte. Pokud chcete ušetřit, vybírejte si jídlo z denního menu, které bývá lacinější.

Fika (čti fíka) aneb není nad pauzu na kávu

Švédové milují pauzy na kávu, kterou označují jako fika, ke které přikusují nějakou sladkou drobnost. Milují skořicové šneky (kanelbullar), a to natolik, že se 4. října slaví Den skořicových šneků (Kanelbullensdag). Další vyhledávanou laskominou jsou dammsugare, punčové rolky nebo čokoládové koule, švédsky chokladbollar.

Co podniknout ve Stockholmu?

Stockholm, to nejsou jen kavárny a restaurace všeho druhu, ale také kultura, příroda a spousta zajímavých koutů, které lákají k návštěvě.

Stockholmská radnice

Pokud máte rádi výhledy, vydejte se do věže stockholmské radnice.

Jak si užít výhled na Stockholm

Máte chuť na romantickou procházku? Projděte si Monteliusvägen.