Sergels torg neminete - Do Stockholmu

Stockholm

Sergels torg neminete

Sergels torg je centrální stockholmské náměstí. Samotný prostor je dokonce patrový a v jednom jeho rohu uvidíte sochy, obelisk s fontánou. Na Sergels torg to žije. Obvykle se tu konají kulturní akce, oslavy a také demonstrace. Náměstí je však také pod palbou kritiky, podle níž dává přednost automobilům na úkor chodců.

Můžete odtud zahnout na ulici Klarabergsgatan, která vás dovede až k hlavnímu nádraží a dopravnímu uzlu T-Centralen. Pokud zahnete na pěší zónu, projdete se ulicí Drottninggatan až k budově švédského parlamentu.

Nebo se vydejte po rušné třídě Sveavägen, kde se před vámi vynoří hned pět mrakodrapů. Každý z nich je vysoký 72 metrů a má 19 podlaží. Jejich první návrhy se objevily v roce 1946, ale nákresy dostaly reálnou podobu až později. Budovy byly postaveny v letech 1955 až 1966.

Tunnelgatan/ Sveavägen. Tady byl zabit Olof Palme

Budete-li od náměstí Sergels torg pokračovat po pravé straně ulice Sveavägen, narazíte na do chodníku zapuštěný památník, vzpomínku na Olofa Palmeho, někdejšího švédského ministerského předsedu, který tu byl v roce 1986 zavražděn.

O kus dál zahlédnete kostel Adolf Fredriks kyrka s malým hřbitovem. Právě na něm je Olof Palme pohřben. Pomník tu má i Johan Tobias Sergel.

Jak si užít výhled na Stockholm

Máte chuť na romantickou procházku, nebo jste fotograf toužící po nezapomenutelné fotce? Projděte si Monteliusvägen.

Největší půlkulová stavba na světě

Zkuste navštívit halu Ericsson Globe, které místní neřeknou jinak než jednoduše Globen. Možná jste nevěděli, že je největší stavbou půlkulového tvaru na světě.