Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Švédsku - Do Stockholmu

Stockholm

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Švédsku

54. největší stát na světě a 5. největší v Evropě. To je Švédsko. Jeho celková rozloha činí 449 964 kilometrů čtverečních, ale má jen 9,5 milionů obyvatel, což z něj činí řídce zalidněný stát. Pocházejí odtud však Pippi dlouhá punčocha, spisovatel Stieg Larsson, autor trilogie Milénium nebo streamovací služba Spotify.

V čele země stojí dnes už spíš jen symbolicky král Karel Gustaf XVI., Švédsko je konstituční monarchií s parlamentní demokracií. Královská rodina obývá zámek ve Stockholmu a také letní sídlo Drottningholm.

V roce 1960 bylo Švédsko jednou ze zakládajících zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a od 1. ledna 1995 je členskou zemí Evropské unie.

Otevření Öresundského mostu. Jak se Švédsko připojilo k Evropě

Za přelom v novodobé historii Švédska bychom mohli považovat rok 2000, kdy dánská královna a švédský král přestřihli pásku a otevřeli tak Öresundský most (Öresundsbron) mezi švédským Malmö a dánskou Kodaní. Poprvé se tak Švédsko a Skandinávský poloostrov vůbec připojil k pevninské Evropě. Cesta z Malmö do Kodaně díky tomuto propojení zabere jen něco okolo půl hodiny.

Přejezd měří 16 kilometrů a z dánské strany ho tvoří několik stovek dlouhý uměle vytvořený poloostrov s tunelem vedoucím 10 metrů pod vodní hladinou. Most je dvoupatrový. Horní patro slouží pro potřeby automobilové dopravy, v tom spodním jezdí vlaky rychlostí až 130 kilometrů za hodinu.

Jak se dostat do Stockholmu?

Nejjednodušší je to letecky. Z Prahy létají celoročně do Stockholmu České aerolinie, Norwegian a SAS. Najdou se však i jiné způsoby…

Jak si užít výhled na Stockholm

Máte chuť na romantickou procházku, nebo jste fotograf prahnoucí po nezapomenutelné fotce? Projděte si Monteliusvägen.

Na alkohol si ve Švédsku dejte pozor

Alkohol ve Švédsku byl ještě před několika lety tabu. Ale i v současné době se do této severské země nejezdí kvůli alkoholu. Pivo a víno je ve Švédsku dražší než v Česku.

V supermarketech si můžete koupit jen nápoje s nízkým procentem alkoholu. Pro víno nebo švédské pálenky brännvin či akvavit budete muset zamířit do baru. Nebo do Systembolaget, státního podniku, jehož prodejny nabízejí alkohol.

Kdo a co pochází ze Švédska?

Kam dál?

Na Sergels torg to žije

Sergels torg je náměstí pojmenované po sochaři Johanu Tobiasu Sergelovi. Je obrovské, dokonce patrové. Přečtěte si víc.

Výtah, který už není

Příběh o stockholmském výtahu, který se změnil v restauraci s vyhlídkou…