Muzeum Alfreda Nobela - Do Stockholmu

Stockholm

Nobelovo muzeum

Nobelmuseet, jak se Nobelovo muzeum švédsky jmenuje, najdete nedaleko královského zámku, přesněji na náměstí Stortorget, kam vás zavedou snad všechny uličky Gamla stanu.

Budova, v níž dnes najdete muzeum věnované švédskému chemiku Alfredu Nobelovi, Nobelovým cenám a jejím laureátům, dřív sloužila jako burza.

Alfred Nobel ve své závěti rozhodl o vložení veškerého majetku do fondu, z něhož bude každý rok udělována za významné objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír mezi národy. V roce 1968 pak bylo přidáno také ocenění za ekonomii.

Vstupné do Nobelova muzea činí pro dospělé asi 100 SEK, přibližně 293 korun, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma, studenti zaplatí 70 SEK, tedy asi 200 korun.

A pokud si návštěvu naplánujete na úterý mezi 17. a 20. hodinou, máte vstup zdarma. Tuto informaci si však raději ještě ověřte na oficiálních stránkách muzea.

ABBA

Legendární kapelu ABBA určitě znáte. Ale byli jste už v jejím muzeu? Návštěva stojí za to. Dozvíte se tu víc nejen o Abbě, ale také o švédské popové scéně.

Stockholmská radnice

K její výstavbě bylo prý třeba až 8 milionů červených cihel. A protože je z ní působivý výhled na město, rozhodně návštěvu neodkládejte.